Kır Evi Tarzı Mutfaklar / Country Style Kitchens

Şarkısı / Song for the read: http://www.youtube.com/watch?v=Qx_ukL5lb_A

Blogumda ilk yazı konumu biraz taraflı seçtim doğrudur, kabul ediyorum. Ama dükkan bizim diyerekten bunda herhangi bir sakınca görmedim :)  
Bayan olarak asli görevimin yemek yapmak, ev toplamak vs olduğu varsayılan toplumumuzun ve mutfaktan çıkan kokularla mest olan bir kocişim olmasının etkisiyle, evdeki zamanımın çoğunun mutfakta geçtiğini tahmin edebilirsiniz. Amma ve lakin hem country tarzı dekorasyon hem de mutfaklar benim özel ilgi alanım, bağımlılığım, canım cicimdir.  Bu belki de mecburiyetleri kendime sevimli hale getirmeye çalışan bilinçaltımın bir oyunu olabilir, şu an tam çıkaramadım orasını. Ancak sebep ne olursa olsun, mutfakla en alakasız insanın bile şu şirinlik abidesi ve insana huzur veren mutfaklara kayıtsız kalması pek mümkün değil diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

-----------------------------------------------------------------------------------------------
First subject for my blog might seem a little bit selfish :) Both country style and kitchens are my all time favorites. And for some "authorities" as i'm a woman, my place is in the kitchen. Add my always hungry hubby to this passion & cliché and voila; my first post appears! :)

Bu postun konusu mutfağında country tarzını yakalamak isteyenlere bu stile genel bir bakış fırsatı yaratmak olsun. Çünkü bu dekorasyon tarzının genelde bol ıncık cıncıklı, birşeyler ekledikçe güzelleşen, güzelleştikçe birşeyler ekleme isteği uyandıran bir kısırdöngü olduğunu fotoğraflara bakınca anlamak pek zor değil zannımca.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
I think this post's subject should be a general glance at answes of how they make a country style kitchen question. Because any average person would notice that this deco style is all about adding and adding details to your beloved area! You add things and your kitchen looks nicer, and when it looks nicer you just keep going to add more things! A fact of life that we call vicious circle!


Country tarzı mutfaklarda en belirgin özellik beyaz rengin ağırlığı aslında. Yoğunluklu olarak beyazın kullanımı mekanda hem ferah, geniş hem de sıcak bir atmosfer yaratıveriyor. Yanında her renk kullanılabildiği için de dekorasyonda çok büyük kolaylık sağlıyor. Soft renklerin eşlik ettiği sakin bir mutfağınız varsa daha kapısından girerken günün sinirini, stresini oracıkta bırakıp yemek yapma isteğiyle dolup dolup taşıyorsunuz :) O yüzden çok ideal bir dekorasyon tarzı, kesinlikle tavsiye ediyoruz :)
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Main thing about country kitchens is white colour! White makes you leave your nervous & unhappy moments just outside the kitchen door and want to bake and cook and bake and cook... Have i said vicious circle before? :)
 

"Bu kadar yoğun beyaz bana göre değil, biraz da renk olmalı mutfakta canım!" diyenler için de seçenekler sonsuza yakın :) Beyazın ayrılmaz dostu doğal ahşap rengi, yazlık evlere pek bir yakışan mavi, turkuaz, birazcık feminen mutfaklar için pembe ve benim de çook sevdiğim bir renk olan yeşil ve renk analizi yapanların insanı strese soktuğunu söylediği sarı renkte country mutfaklar da yok değil. Tamamen tercihinize ve beğenilerinize kalmış. Önemli bir konu ise şu; bu noktada mutfağınız için bir konsept yaratma ihtiyacı duyabilirsiniz. Birbiriyle daha uyumlu renkleri tercih ederek bir bütünlük yaratmak hem mutfağınızı karmaşadan kurtaracak hem de olduğundan büyük göstereceksiniz. Ama çok da problem değil, eloğlu üşenmemiş bu uyumu yakalama kabiliyeti olmayanlar için de "siz de kontrastları seviyorsunuz canlarım üzülmeyin" demiş. Siz de bir kontrast insanı olabilirsiniz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
At country kitchens, we generally see the domination of white but; still there are options for colourful people! And they also have a cool name: contrast lovers! :) So we are all happy and epicure now! :)
Renkli buzdolapları country tarzı döşenecek bir mutfağa en büyük artıyı sağlayan unsur sanırım. İnsanın şu pembe dolabı yiyesi gelmiyor mu? Bir evde buzdolabının pembelik tonu ile zayıf insan bulunma ilişkisi ters orantılıdır ben onu bilir onu söylerim arkadaşım. Bunun yanında ahşap raflar, askılara asılmış tencere tavalar, geniş lavaboların altlarında minik perdeler bu masalsı etkiyi yakalamanıza yardımcı olabilecek basit detaylar.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Colorful refrigerators are the cutest thing for country kitchens. You just wanna eat them, don't you? Especially if they're pink! <3 
You can also use wooden shelves, hung saucepans, large sinks with sink curtains to make your kitchen look as it popped out from a fairy tale. How sweet is that? :)
 
Mutfağınızın size kır evi hissini vermesindeki bir diğer unsur da mutfak ortalarında ada şeklinde masa/dolap yerleşimi. Bu tabi ki biz kadınların hep hayalini kurduğu geniş metrekareli mutfaklarda kullanılabilecek bir imkan. Ama, küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk bir mutfağınız varsa da üzülmeyin, güzel ahşap bir masa etrafına sırtı parmaklıklı veya kumaşla kaplanmış sandalyeleri yerleştirerek country mutfakların diğer bir tarzını yakalayabilirsiniz. 
Mutfak dolaplarında genelde cam kullanılıyor bu stilde. Tabi bu da beraberinde dolaplarınızı süper düzenli tutma gerekliliğini getiriyor :) Country mutfağı seven tertip düzen olayına katlanır artık yapacak birşey yok hanımlar :) 
Avize olarak da aksesuar çokluğunun verdiği yoğunluğu nötrlemek için genelde sade lambalar seçilse de, aksesuar da yaparım avize de takarım diyenler için yoğun olarak beyazın kullanıldığı mutfaklarda gösterişli, renkli, hatta antika avizeleri tavsiye ediyoruz. Vallahi daha fazlası olsa dükkan sizin ama o kadarı hakikaten kontrastı falan da aşar bence. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Another key item for a country kitchen is a big counter right at the centre of the kitchen. I'm sorry to remind you that, this solution is only usable for big dream kitchens with millions of cupboards girls.. No not that big but seriously, just a little big. But what about the rest with tiny little kitchens? Don't worry ladies, country people have a solution for it too :) Just use a nice wooden table and chairs with nice bars at the back. See? Nothing is unsolvable! 
Mainly it's preferred to use glass cupboards in these kitchens. Of course ladies who accept to be tidy for the rest of their lives we're talking about here :)
For lighting; it's better to use simple lamps since there are plenty of accessories around. But for white decoration you can use big, colorful or antique chandeliers as well.
Gördüğünüz gibi, country mutfağı mutfak yapan detay sayısı epey fazla. Gelecek postlarda nerelerden temin edilebileceği veya yapılma yöntemleri ile birlikte detaylara inme sözü veriyorum :) Umarım biraz da olsa aklınızda bu huzur verici dekorasyon tarzı ile ilgili bir fikir oluşturabilmiştir yazım. Ben bu stile taptığımı en başından itiraf etmiştim. Sizden ne haber? Merak ettim size de yakın geldi mi yoksa çok mu boğdu bu country mutfaklar? Evinizde uygulamak ister miydiniz? 
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
As you see, there are too many details what make a kitchen a "country kitchen". For this post let us stop here and promise to continue with details for the coming posts. As i've said at the beginning, i really love this style. But what about you? Would you be a happy cook in such a kitchen or be drowned with all these cuteness and pink and details etc.?
 


8 yorum:

 1. çok güselll mutfaklarrr paylaşımlar için teşşekkürlerr.....

  YanıtlaSil
 2. Allah'ımmmmmmmmm çok güzeller! :(( Eridim bittim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) İnşallah bizim de oluuuuurrr :))

   Sil
  2. ayy evet evet ya! Kurmaya başladım zaten hayallerimi :)

   Sil
 3. Hakikaten masalsı güzellikte mutfaklar ... Bende bayıldım
  Neslihan Metin
  http://neslihanmetin.blogspot.com

  YanıtlaSil
 4. bende muftak yaptırdım su an monte edılıyor bıttı bıtecek kendım tasarladım ..Resmını yayınlarım fıkırlerınızı almak için:)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.

ARKADAŞLARIM