CURTAIN ISSUE

Şarkısı / Song for the Read

Evet arkadaşlar; bu perde meselesi benim için çok mühim bi konudur. Konuydu yani. Evimizi kurarken koltuk, tabak çanak seçerken ne kadar heyecanlıysam, sonu bi türlü gelsin istemiyorsam halı ve perde seçerken de bir o kadar sıkılmış ve eeeh bitse de gitsek modunda gezmiştim. Iııyyy kabus gibiydi. Neden diye soracak olursanız hemen anlatayım sizi merakta komayayım. Şöyle ki hangi perdeciye hangi halıcıya gidersek gidelim hepsi sözleşmiş gibi önümüze kahverengi kahverengi halıları, pullu payetli perdeleri çıkarıp çıkarıp duruyorlardı. Dışardan çok mu arabesk, çok mu Gülistan duruyorum anlamadım ki. Neye dayanarak o 5.dünya ülkesi perdeleri satmaya (pardon kakalamaya olacaktı o düzeltiyim) çalışıyorsunuz ki arkadaşım! Nereye gitsek bi rüküşlük bir Allah belasını vermişlik.. Perde yine bi dereceydi de halılar tam ööğğğ tü yani. Hayır bide benim halı, perde ve avize konusundaki tek kriterim sade olmaları. Yani halım tek renk olsun, perdem düz tül olsun, avizem de mümkün olduğu kadar az kollu dallı olsun. Sadeliği bulabilmenin bu kadar zor olduğu bi memleket daha yoktur yeminle. Netice olarak perdelerimizi Taç'tan, halımızı Saray Halı'dan ve avizelerimizi de Beşiktaş'taki bir ara sokak avizecisinden alarak olayı tatlıya bağladık. Ama zor işlermiş vallahi şu evden taşınınca perdelerim gideceğimiz eve uysun diye bin kere dua ediyorum. Kendi evimiz olursa perdelerimi özel yaptırıcam arkadaş. Sırf bunun için kumbara yapıcam, nasılsa daha bizim ev almamıza yıllaaaaaar var. O zamana kadar biriktirdiğim parayla perde fabrikası bile alınır.
Perde fikri arayan varsa şu örneklerden kendine fikir beğensin alsın canikolar. Ama bunlar hiç bi mahalle perdecisine gidip de bulabileceğiniz türden değil malesef. Onlar ağız birliği etmişler bi tutturmuşlar stor perde, ipli perde falan. Ayyy nası gıcık oluyorum stor olayına. Perde dediğin kumaş olur arkadaş, ipi sapı olmaz. Valla zevk meselesi tabi ama sevmiyorum yani, o sebeple ben hep kumaş, tül perde örnekleri koydum buraya :) Şu yazımda hayalini kurduğum kapı perdesini de buldum :) İkea'da çok var şirin perde. Bence bi bakın oraya da. Biiyyruuuunn..
----------------------------------
Yes; choosing curtains for the home is a big issue for me guys! Actually it was a big issue. While decorating our home before the wedding, i had the hardest times to choose curtains, carpet and lighting. Because we were looking for something simple; a simple tulle for curtains, a plain light coloured carpet and simple lightings. But sellers were insisting on offering us all the mixed prints! So we had to look for many stores till we could find the ones we wanted. In the future, if we have the money to buy our own house i'll have the curtains made for it. Just as i wish :) 
So i've collected some ideas. I hope you can find something suitable for your dreams :) I've found the door curtain example (which i told you on this post) already :) Ikea is a big treasure for this kind of curtains. Enjoy!
7 yorum:

 1. allahıııım özellikle de üstten 5. perde, yani kenarları delikişi olan! o ne şahane bişey öyle!
  ulan zamanında annemin ille de yaptıriyim dedigi delikişi perdelere hayır demiştim, nalet olsun o güne :( hemen annemin kanına girmem ve bu konuyu tekrar gündeme getirmem lazım. zira bu tip perdeler perdecilerde satılmayan, el emegi göz nuru ve cep düşmanı perdeler olup, ancak bir anne babanın şefkatli kanatları altında alınabilir :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle minikkuş! VEya çok becerikli olup evinin gadını olucan, dikicen bu güzelleri :)

   Sil
 2. Allah'ım ne güzeller:) O mutfak eviyesinin arkasındakine,alttan ikinciye, kahverengi fiyonkluya, mor fiyonkluya, kırmızı yatak odası perdesine..off bayıldım bayıldım ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hepsinden sardırıp yollıyım sana o zaman kuzu :) Hazır çeyiz işi varken :)

   Sil
 3. Aynı şeyleri yaşamışız. Dümdüz tek renk halı bulamamak!!! Sonunda benim de Saray halı imdadıma yetişti. Hoş halıyı bulup getirmeleri bile çok uzun sürdü ama sonunda kavuştum. Perde olayı ise ayrı bir kabus. Evimizi yapan saygıdeğer müteahhit amcamız, camları resmen duvara gömdüğü, perdeyi kenara çekmek için bile yer bırakmadığı ve camlarda küçük olduğu için o lanet storlardan yaptırmak zorunda kaldık. Cam ve duvar sıfıra sıfır, camın bittiği yerde duvarın çıkıntısı var. Resmen mecbur kaldık. Diğer türlü olamayacaktı. Yıkaması ayrı dert, takması ayrı dert, açması ayrı dert!! Düz tül ve perde bulmak, kenarına boncuk istemiyorum diye anlatmak, istememenin tuhaf karşılanması ise ayrı olay :)) bu arada ben "bildigingibidegil" :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sedaaaa bu bizim kaderimiz mi şeker :)
   Gönlümüze göre camı, balkonu olan evlerimiz olur inşallaaaaah :)

   Sil
  2. Aminnnn :)) Kaderimse çekerim dedim sineye çektim ben camımı storumu napim :)

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.

ARKADAŞLARIM