SU SİŞESİNE KILIFI

Şarkısı

Başlık "bebelere balon" gibi oldu ama neyse.
Alengirli işler hep bende! Bıt bıt bıt uğraşarak kendime iş çıkarmaktan pek mesudum sevgili arkadaşlarım. İki dakika boş durmamalıyım. İlla ki rahat batmalı, gözüme bişeyler ilişmeli, sonra ona takmalıyım ve yapana kadar rahat etmemeliyim. Bu da böyle bir iç döküşümdür.
Geçenlerde (yaklaşık iki hafta kadar önce) iki sipariş arası evime çalışayım demiştim, su şişeme kılıf dikmiştim hatırlarsanız. O kılıfı yaparken de aşama aşama fotoğraflarını çekmiştim buraya yazmak için. Amma ve lakin ben onu unuttum :) Dün akşam instagramda aşağıdaki kareyi paylaşınca kılıfla ilgili sorular aldım. Aaa didim ben didim onun didim nası yapıldığını anlatıcaktım didim. Aklıma gelmişken didim hemen didim yazayım didim. Nasıl? İyi yapmış mıyım?
Kendisi böyle süslü görünse de oldukça Beginner bir proje arkadaşlar. Öyle upper intermediate dikiş bilgisine gerek yok (bugün de sululuğum üzerimde hee. Ofiste darlandım da mazur görün).

Olaya şişemizin genişliğini ve kılıfın yükselmesini istediğimiz noktasına kadar uzunluğunu ölçerek başlıyoruz. Aşağıda göreceğiniz üzre de malzemelerimiz pek basit.
İstediğiniz ölçüde iki çeşit kumaş, daire şablonu (takdir edersiniz ki çok da şart bişiy değil), kılıf üzerine işlemek istediğiniz bir desen varsa onun şablonu.
Yukarıda görebileceğiniz gibi kumaşın tersine ölçülerime uygun dörtgeni çizdim, bir kenarına da yarım daireler ekledim. Tipini beğenmeyip kendime iş çıkardığım şişeyi de aşağıda görebilirsiniz :)
Ben işlemek istediğim şablonu pişirme kağıdına çizdim.
Şablonun arka yüzünden kurşun kalemle geçtim.
Sonra kumaşın düz yüzüne bastırarak şablonun üzerinden geçtim ki kumaşa çıksın.
Aha da böyle..
Sonuç da şu şekkil bişiy oldu.
Kısa dikişlerle şablonumu işledim. Ama çiçekle uğraşasım yoktu, işledikten sonra yıkadım elimde soğuk suyla ve o çiçeği iptal ettim :)
Şablonu kestim kenarlarından ve ütü ile yapışan tela kullanarak kumaşın düz yüzüne yapıştırdım. Siz bu aşamada isterseniz şablonun kenarlarından aplike yapar gibi dikişler geçebilirsiniz. Ben yine onunla uğraşmak istemedim o anda :)
Sonra iki kumaşımı desenli yüzleri birbirine bakacak şekilde üst üste koyup iğneledim ve çizgilerimin üzerinden diktim.
 Fazlalıkları kesince kılıfım azıcık kendini gösterir gibi oldu :)
Böyle dikişlerin döndüğü yerlerden, dikişe mümkün olduğu kadar yaklaşarak çıtlattım kumaşı ki yüzünü döndürdüğümde o kısımlar rahat dönebilsin. Ama yine de yeterince yakın kesememişim, hafif büzdürme yaptı oralar :(
Kılıfı ters yüz etmek için azıcık bi boşluk bıraktım.
Ve kılıfımı döndürüp kenarlarından diktim. O aşamayı fotoğraflamayı unutmuşum. Ama şöyle anlatmaya çalışayım:
Hani benim kılıfımda yeşil kumaş içte pembe dışta ya; işte yeşil kısmı dışarda olacak şekilde iki ucunu birleştirdim, dikdörtgen yaptım ve diktim. Dikişi içeride bırakacak şekilde döndürdüğümde bu sefer pembe kumaş dışarda, yeşil kumaş içerde kalmış oldu. Sonra kenardaki dairesel kısımları döndürdüm ve ütüyle bastırdım. Voila!
İşte bu kadaaarr. Nasıl buldunuz? Aklınıza takılan veya anlaşılamayan bir yeri varsa sorun lütfen. Elimden geldiğince açık anlatmaya çalıştım ama bazen hani basit anlatmaya çalışırken insan daha da batırır karman çorman bişiy çıkar ya ortaya, inşallah öyle olmamıştır :)
Hepinize kocaman sevgiler, pembe perşembeler dilerim, perşembeyi severim cumadan ötürü diyip kaçarım arkadaşlar!

9 yorum:

 1. yine harika yazmış ve anlatmışsın.okurken eğleniyor insan.ellerine sağlık.pek bi sevimli olmuş şisen.sen bıt bıt bunlarla uğraş.biz oğluşumdan bıtbıtlanamayalım bile.arkadaş ne yoğunsan sıkılmaya vakit bulamıyorum ben ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) sağol canım
   Şimdi vakit bulamıyorum diyorsun ama sonra böyle içinde birikip patlamaya neden olmasın bu yoğunluk? Bende hep öyle olur da ^_^ Koskoca 24 saat içinde kendine yarım saatçik bile olsa vakit ayıramıyorsun yeri geliyor. Ama azmetmek lazım :)

   Sil
 2. Renklere ayrı bayıldım, çok güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Sedacım ^_^ bence sen de yaparsın bi tane :)

   Sil
 3. Ama bu çok şirin bir şey:)ellerinize sağlık.detaylı anlatım için de teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlaşılabiliyorsa rahatlıkla ne mutlu bana o zaman :)) ben de geldiğiniz için teşekkür ederim ^_^

   Sil
 4. süper !! anlatımda oldukça açıklayıcı....ellerine sağlık ,bayıldım ben :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim o zaman ben :)
   Teşekkür ederim Sibelcim ^_^

   Sil
 5. çok güzel olmuş..ama ben mi okuyamadım yada yanlış mı yazmışsınız?
  Warm and cozy olması gerekmiyor mu? tamam tamam cosy/cozy ikisi olabilir da..crosy yazıyor sanki?  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.

ARKADAŞLARIM